12/16/2016

70 lat temu Christian Dior założył swój dom mody.


W latach 1935–1938 sprzedawał projekty kapeluszy i sukni kilku domom mody. Jego szkice pojawiły się w dziale poświęconym modzie w magazynie Figaro
Od 1938 był projektantem strojów w firmie Roberta Pigueta. 
Gdy wybuchła II wojna światowa, został powołany do służby wojskowej. 
Po demobilizacji pracował u projektanta Luciena Lelonga.

16 grudnia 1946 roku Christian Dior, wówczas 41-letni projektant szyjący dla garstki paryskich klientek, założył własne atelier. 
Mimo że początkowo Francuz skupiał się na krawiectwie z wysokiej półki, już rok później przyczynił się do modowej rewolucji. 
Jego kolekcja z 1947 roku wykreowała trend zwany New Look, a pracownia Christiana Diora zdobyła miano domu mody z prawdziwego zdarzenia.Francuska marka od wczesnych lat była kojarzona z gwiazdami. 
Gdy w 1950 roku Dior zaprojektował kostiumy dla Marlene Dietrich do filmu Trema Alfreda Hitchcocka, jego charakterystyczny styl zaczął być rozpoznawalny nawet wśród zwykłych klientek. Następcy mistrza - Yves Saint Laurent, Gianfranco Ferre i John Galliano - kontynuowali tradycję współpracy ze znanymi nazwiskami. W kreacjach z metką Diora pokazywały się Elizabeth Taylor, Sophia Loren i księżna Diana, na cześć której powstała nawet słynna torebka Lady Dior.Dziś Christian Dior to modowe imperium obejmujące nie tylko luksusową modę dla kobiet i mężczyzn, ale też kosmetyki i perfumy. 
Współczesnymi muzami francuskiego domu mody są Marion Cotillard, Charlize Theron i Jennifer Lawrence. :)


Źródła: https://pl.wikipedia.org/wiki/Christian_Dior http://www.pudelek.pl/artykul/102196/70_lat_temu_christian_dior_zalozyl_swoj_dom_mody_zdjecia_s/foto_1#s1


0 comments:

Prześlij komentarz