8/30/2016


Sonia Rykiel, legendarna francuska projektantka mody, zmarła 25 sierpnia w Paryżu.
Sonia Rykiel zmarła w Paryżu w wieku 86 lat. 

Była nazywana “królową dzianiny”, a jej znakiem rozpoznawczym były swetry w paski. Projektowanie rozpoczęła w 1962 roku, kiedy będąc w ciąży nie mogła znaleźć ubrań, które by jej się podobały. 
Jej pierwszymi projektami była sukienka i sweter, które tak bardzo przypadły do gustu jej znajomym, że zaczęli zamawiać u niej ubrania. 
Sweter w praktycznym i nowoczesnym stylu, nazwany Poor Boy Sweater, cieszył się takim sukcesem, że najpierw trafił do sprzedaży w sklepie męża Soni, a później… na okładkę francuskiego Elle! 
Do fanek stylu Rykiel należała na przykład Audrey Hepburn, która kupiła 14 takich swetrów w różnych kolorach! 
W 1968 roku Sonia Rykiel otworzyła swój pierwszy własny sklep.Rykiel była wyjątkowo innowacyjną projektantką. 

Jako pierwsza używała szwów na zewnętrznej stronie ubrań, zostawiała niewykończone krawędzie i umieszczała napisy na swoich swetrach. 
Zawdzięczamy jej też popularność noszenia czarnych ubrań. 
Rykiel projektowała nie tylko ubrania – jej linia zapachów jest niezwykle popularna, a pisane przez nią książki, artykuły i felietony świadczą, że była też bardzo dobrą pisarką.

Dziś marka Sonia Rykiel jest rozpoznawalna na całym świecie. 

Kojarzy się od początku z wygodną, ale bardzo kobiecą i pełną charakteru dzianiną, ubraniami dla kobiet w ciąży i modą dziecięcą. 
Prezesem domu mody obecnie jest córka Rykiel – Nathalie, a dyrektor kreatywną Julie de Libran. Cały świat mody dziś wspomina jej charakterystyczny styl i niezaprzeczalny talent.SaraŹródło: 
http://blog.answear.com/sonia-rykiel-pozegnanie-legendy/14632#more-14632

0 comments:

Prześlij komentarz